WYGLĄDCavalier j

WYGLĄDCavalier j
Video cavalier king charles spaniel opis rasy

WYGLĄD

Cavalier jest małym psem do towarzystwa ważącym od 5 do 8 kilogramów i mierzącym do 30 centymetrów wysokości. Te urocze pieski posiadają długą prostą lub falowaną sierść umaszczeniach: czarna podpalana, Ruby (jednolicie czerwone), Blenheim ( kasztanowo rudy kolor łat na białym tle) lub trójkolorowe ( czarne z podpalaniami i białymi łatami). Niewątpliwie ogromnego uroku dodają im duże zwisające po bokach głowy, pokryte długą sierścią uszy. Ich wygląd w połączeniu z łagodnym i przyjacielskim charakterem sprawia, że pieski te cieszyły się dużą popularnością wśród arystokracji a aktulanie zbierają coraz większą rzeszę fanów na całym świecie. Wzorzec rasy ZKWP dostępny TUTAJ

CAVALIER KING CHARLES SPANIEL CHARAKTER

cavalier king charles spaniel

Cavaliery są psami dostosowującymi swój temperament do człowieka. Są bardzo otwarte na nowe znajomości zarówno te z psimi pobratymcami jak i z ludźmi. Dobrze radzą sobie w miejskiej rzeczywistości i nie straszny im tłum czy hałas. Cavaliery to straszne pieszczochy. Bardzo lubią ten sposób spędzania czasu ze swoim właścicielem- im więcej przytulania tym lepiej. Są bardzo przywiązane do swojego Pana podążają za nim krok w krok i ufają im całym sercem. Potrzebują bardzo dużo uwagi ze strony swojego właściciela- zaniedbane mogą popaść w psią depresję. Są również bardzo wrażliwe, niezbyt dobrze znoszą karcenie czy podnoszenie głosu, szkoląc je należy stosować techniki szkolenia pozytywnego- więcej rezultatów osiągniemy chwaląc je nadmiernie niż ganiąc. Nie znoszą też samotności – jeśli właściciel pozostaje bardzo długo poza domem dobrze jest zapewnić psu towarzystwo w postaci np drugiego pieska. W przeciwnym razie może u tych piesków wytworzyć się lęk separacyjny.Dobrze odnajdują się również w towarzystwie dzieci, ale uwaga tych podrośniętych. Cavaliery źle znoszą kontakt z bardzo małymi dziećmi, które obchodzą się z pieskami w niedelikatny sposób.

POTRZEBA RUCHU

Są psami wesołymi chętnie oddają się wspólnym zabawom. Lubią zabawy z miękkimi maskotkami oraz niedużymi piłeczkami. Cavaliery potrzebują umiarkowanej ilości ruchu. Lubią spacery szybkim tempem ale chętnie poleżą również na kanapie. Lubią też psie sporty. Chętnie biorą udział w treningu agility czy obedience. Są pojetnymi uczniami łasymi na różnego rodzaju smakołyki. Dobrze zaowocuje u nich trening z wykorzystaniem metody pozytywnego szkolenia przy uzyciu klikera.

  Charles I The Divine Right of Kings

CAVALIER KING CHARLES SPANIEL DŁUGOŚĆ ŻYCIA I CHOROBY

Cavaliery żyją od 9 do 14 lat, i są odporne na choroby pospolite, jednak ze względu na historię hodowlaną mogą cierpieć na inne choroby o podłożu genetycznym. Należy do nich między innymi MVD – niedomykalność zastawki dwudzielnej serca. Inną często występującą chorobą o podłożu genetycznym jest jamistość rdzenia kręgowego – syringomyelia, która powoduje zaburzenia w cyrkulacji płynu mózgowo rdzeniowego. Powszechne są też u nich choroby oczu dlatego też bardzo duży nacisk powinno sie nakładać na ich pielęgnację.

CAVALIER KING CHARLES SPANIEL PIELĘGNACJA

Cavaliery należą do psów, które wymagają położenia większego nacisku na pielęgnację. Oczy tych wspaniałych piesków należy często przemywać solą fizjologiczną i wycierać jałowym gazikiem. Ze względu na swą długą piękną jedwabistą sierść, która na spacerach zbiera liście, trawę lub błoto wymagają one częstego wyczesywania. Zapobiega ono również tworzeniu kołtunów, których wbrew pozorom nie jest tak łatwo się pozbyć. Cavaliery gubią sierść w umiarkowanym stopniu i stosunkowo łatwo jest ją zebrać. Nie wymagają strzyżenia ani trymowania. Dobierz najlepszą karme dla swojego pupila TUTAJ

CAVALIER KING CHARLES SPANIEL RYS HISTORYCZNY

Rys historyczny tej rasy sięga XVI w kiedy to Anna z Klave (1515-1557), szósta żona Henryka VIII przywiozła te psy na dwór angielski. Cavaliery były psami arystokracji typowo do towarzystwa. Ogrzewały ręce i kolana kobiet, biegały luźno po dworze królewskim, przebywały na obradach parlamentu. W wyniku krzyżowania tej rasy z pekińczykami, mopsami i japońskim chinem w XVII wieku wygląd psów tej rasy zaczął znacznie odbiegać od pierwotnego wzorca. Dopiero w XX wieku udało ją się odtworzyć amerykańskiemu pasnonatowi Roswell’towi Eldridgowi.

CIEKAWOSTKI

-Cavaliery są ulubionymi psami par królewskich, posiadają je m.in. król Hiszpanii czy królowa Anglii. – Eldridge udał się w podróż do Anglii w celu znalezienia psów podobnych do tych ze wzorca rasy. Wyznaczył on nagrodę podczas wystawy Crufta w 1926 roku wysokości 25 funtów dla właściciela psa i suki blenheim, które przypominały by spaniele starego typu. W roku 1928 przypadła ona psu blenheim wabiącemu się Syn Anny (Ann’s Son). Niestety Eldrige nigdy nie zobaczył wyników swojej pracy gdyż zmarl w 1928 roku na miesiąc przed wystawą Cruft’s.

  King Charles First Speech to the House of Lords Transcript